ÚVOD  /  PROFIL  /  GALERIE  /  E-SHOP  /  CENÍK SLUŽEB  /  KURZY ŠITÍ  /  ONLINE REZERVACE  /  KONTAKT  /  BLOG


JAK VYBRAT ŠICÍ STROJ

pro potřeby začátečníka, z pohledu profesionála

Šicí stroje z kategorie hobby jsou dnes vyráběny nespočtem značek a taktéž ve velkém počtu modelů. Podobně jako kterákoliv jiná elektronika se vyšší a dražší modely prodávají na základě stupňovaní a přidávání funkcí. Některé funkce jsou důležité, avšak upřímně mohu z praxe říci, že většinu funkcí začátečník a dokonce ani pokročilý nevyužije takřka nikdy. Obecně mám dobré zkušenosti s šicími stroji značek Janome, Brother a Juki. Servis a dostupnost náhradních dílů těchto značek je též bezproblémová. S některými zde nejmenovanými značkami strojů mám po pár ,,experimentech,, s jejich nákupem a užíváním zkušenosti velmi špatné.
Parametrů a funkcí u šicích strojů je mnoho a kdybych se měl zaměřit na rozbor všech, tak by Vám tento článek ve svém důsledku nebyl nijak nápomocen. Na kurzech šití, které pořádám ve svém krejčovství, Vám rád zodpovím veškeré dotazy, které byste mohli mít a v článku je možná nenajdete. Pojďme se ale nyní podívat na to, co si osobně myslím, že je pro Vás opravdu důležité a co naopak nemusíte při výběru šicího stroje řešit vůbec.NA CO SE ZAMĚŘIT V PRVNÍ ŘADĚ

  • KOVOVÁ KOSTRA - obecně platí, čím méně plastu v konstrukci (kostře) stroje tím lépe. Stroj s kovovou konstrukcí se tolik neopotřebovává a má tak delší životnost. 
  • ŠICÍ PROGRAMY- jak už jsem naznačil výše, výrobci na trhu prodávají vyšší a dražší modely převážně tak, že jim přidají o pár typů stehů navíc. Jako krejčí z povolání si vystačím jen se třemi programy! Pokud tedy neplánujete šít patchwork dečky, kde se používají nejrůznější zdobné stehy, je pro Vás naprosto zbytečné, aby Váš stroj měl 200 typů stehů. V praxi dokonce platí, že některé stroje s hodně vyšívacími a zdobnými stehy, nezvládají provazovat stehy základní tak, jak by měly. Stehy, které budete nejvíce potřebovat jsou rovné, entlovací (cik-cak) a jistě se bude hodit i vyšívání knoflíkové dírky. Tyto stehy však najdete i u těch nejzákladnějších šicích strojů.
  • USAZENÍ POUZDRA - především levnější stroje mají usazení pouzdra (na cívku se spodní nití) z boku. Tento typ usazení mají dodnes i všechny stroje průmyslové. Tato varianta je takřka nezničitelná, jelikož je téměř celá z oceli a tak se při šití neopotřebovává. Přesto bych však doporučil spíše usazení pouzdra z vrchu, které má sice pouzdro z velké části z plastu a za 2-3 roky bude chtít jej vyměnit, nicméně tento typ má průhledný kryt, díky kterému neustále vidíte, kolik ještě zbývá spodní nitě na cívce.
  • PŘÍKON MOTORU- vyšší příkon, jinak řečeno i výkon motoru, je důležitý především pro ty, kdo by rádi šili i z tvrdších materiálů a více vrstev. Pro zajímavost, u džín musí stroj v některých místech prorazit až 8 vrstev materiálu. Výkonnější motor není ani při běžném šití tolik namáhán a je tak šetřen.CO VÁM USNADNÍ A ZPŘÍJEMNÍ ŠITÍ

  • REGULACE RYCHLOSTI - i když sešlápnete pedál na maximum, rychlost šití je dodatečně omezena. To zajišťuje posuvné tlačítko, jimiž disponují stroje střední řady. Mohu doporučit především těm, jež nemají ještě příliš vycvičený cit v noze při sešlápnutí pedálu.
  • OSVĚTLENÍ - nejlevnější šicí stroje mají osvětlení patky prostřednictvím žárovky. Lepší variantou je však LED osvětlení, které lépe osvítí pracovní plochu a bílé světlo oproti žlutému ze žárovky, ocení především ti, kteří si najdou čas na šití spíše ve večerních hodinách, kdy je denního světla nedostatek. 
  • NASTAVENÍ POZICE JEHLY - základní mechanické stroje mají na výběr většinou z 2-3 pevných pozic jehly. Elektronické stroje mají nastavení pozice jehly téměř bez omezení. Tuto funkci ocení především ti, kteří si potrpí na preciznější vypracování a dají si záležet při prošívání materiálů.
  • VYŠITÍ KNOFLÍKOVÝCH DÍREK - pro ty kdo by rádi do budoucna šili oděvy jako jsou košile, kalhoty apod. Nedoporučuji kupovat stroje s 4 krokovou poloautomaticky vyšívanou dírkou. Ta je totiž nevzhledná a oproti automaticky vyšívané dírce, je její zhotovení diametrálně náročnější. U automatické knoflíkové dírky dosáhnete pěkného výsledku a vyšití je velmi snadné, na jedno sešlápnutí pedálu vyšijete celou dírku, bez nutnosti přenastavování stroje.

Janome JUNO E 1015
Brother BN 27
Brother NV 15

KOVOVÁ KOSTRA
-
ano
ano

ŠICÍ PROGRAMY
15
27
16

USAZENÍ POUZDRA
boční
vrchní
vrchní

PŘÍKON MOTORU
70 W
51 W
42 W

REGULACE RYCHLOSTI
ne
ne
ano

OSVĚTLENÍ
žárovka
LED
LED

NASTAVENÍ POZICE JEHLY
2 pozice
-
,,bez omezení,,

VYŠITÍ KNOFLÍKOVÝCH DÍREK
poloautomatická 4 kroková
automatická 1 kroková
automatická 1 kroková

ORIENTAČNÍ PRODEJNÍ CENA

3.285,- Kč
5.170,- Kč
7.390,- Kč


OSOBNÍ NÁZOR


Stroje tohoto typu jsou používány na kurzech šití v Rebelionu už od jejich počátku. Stroj je neporuchový a v praxi vydržel i to nehorší zacházení, jelikož v kurzech prošel rukama několika set začátečníků. Je třeba ho jednou za čas promazat, avšak troufám si říci, že v této cenové relaci je to jeden z nejkvalitnějších strojů na trhu. Pyšní se velmi vysokým výkonem. Velmi mile překvapil a tak jsem si ho koupil i na vlastní kurzy šití v krejčovství Dotchi. Pokud chcete stroj spíše na občasné šití a za rozumnou cenu s Janome E 1015 neuděláte rozhodně chybu.


Tento model jsem vybral jako cenovou alternativu mezi Janome JUNO E 1015 a Brother NV 15. Model nemám osobně vyzkoušen, avšak se značkou Brother mám obecně dobré zkušenosti. Vzhledem k parametrům se zdá být stroj dobrou volbou. Parametry i výkonem v důležitých bodech přesahuje NV 15 a domnívám se, že cenově je nižší pouze díky tomu, že není elektronický ale mechanický, což v mnohém nemusí být na škodu.


Tento stroj jsem si koupil před více než šesti lety - v době, kdy už jsem šil na zakázku. Stroj používám dodnes i když zřídka. Pěkně šije a má intuitivní ovládání. Vyšíváním dírek by mohl konkurovat  i mnohem dražším modelům. Jednou za pár let je nutné vyměnit pouzdro, které je bohužel plastové, jak to u strojů s vrchním usazením bývá, časem se může rozpíchat, což má vliv na kvalitu prošití. Závažnější opravou bylo za celou dobu pouze zvýšení podavače, který časem zapadává a tak začne už hůře posouvat látku. Přesto však mohu stroj velmi doporučit.


počítadlo.abz.cz

2010     ©     DOTCHI